Rekuperatory, bardzo ogólnie, pozwalają nam, na odzyskiwanie ciepła, wyciąganego z pomieszczeń przez wentylatory, po to, by następnie, te ciepło, tyle, że oczyszczone, z powrotem do pomieszczeń wtłaczać. Ma to wszystko na celu, obniżenie kosztów za ogrzewanie. I można od razu dodać, że chodzi tutaj o spore oszczędności, bo nawet i siedemdziesiąt, do osiemdziesięciu procent zużywanej energii jesteśmy w stanie zaoszczędzić. Każdy przyzna, że jest to imponujące.
Tutaj rodzi się jednak jedno zasadnicze pytanie, jak w ogóle rekuperatory działają? Tutaj trzeba się zastanowić, jak wymienniki ciepła, sprawiają, że urządzenie prawidłowo funkcjonuje. Sprawa, choć wydaje się wielu z nas bardzo skomplikowana, to wcale tak nie jest.
Rekuperatory, w swoim działaniu, wykorzystują proste zasady fizyki, o których każdy z nas uczył się na lekcjach fizyki. Mowa tutaj, o wyrównywaniu się temperatur dwóch ciał. Oczywiście, ciała te są, w różnej temperaturze, aczkolwiek, różnica nie może być nazbyt duża. W przypadku powietrza temperatura chłodniejszego i cieplejszego, zaczyna się szybko wyrównywać. I tak pokrótce, można opisać działanie rekuperatorów.
Ten prosty zabieg, znany każdemu z nas z lekcji fizyki, pozwala nam, na spore oszczędności. Po za tym, doskonale widać po powyższym opisie, że rekuperator, nie jest wcale niesamowicie skomplikowanym urządzeniem, o nieodgadnionej dla nas zasadzie działania. Jest wręcz przeciwnie. Każdy z nas, tak naprawdę, bez żadnego problemu, podstawy działania rekuperatorów jest w stanie zrozumieć.
Jedyne, co, to nie jedną osobę, aż dziw bierze. Jak bowiem, za pomocą tak prosto działającego urządzenia, na tak prostych zasadach, można aż tyle zaoszczędzić. Na całe, nasze szczęście, jest to jak najbardziej możliwe. I bez wątpienia, warto pomyśleć o montażu tegoż urządzenia, gdy ma się mechaniczny system wentylacyjny w budynku.